Halı Yıkama Firması Seçimi

Halı Yıkama Firması Seçimi

Halı Yıkama Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu yazımızda kaliteli halı yıkama hizmeti alabilmeniz için halı yıkmama firması seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için kaleme aldık.

Halı yıkama firması seçerken dikkat edilmesi gereken 7 husus;

  • Firmanın kurumsallığı ve sektördeki faaliyet süresi
  • Tesisin fiziki imkanları ve makine parkuru
  • Personellerin bilgi birikimi ve tecrübesi
  • Dijital varlık envanteri
  • Geniş ve gelişmiş servis ağı
  • Müşteri ilişkileri yönetimi
  • Daha önceki müşteri yorum ve değerlendirmeleri

Firmanın Kurumsallığı ve Sektördeki Faaliyet Süresi

Halı yıkama firmasını seçerken, firmanın ticari kaydının bulunmasına, güvenilir ve kurumsal bir yapıda olmasına özen gösterilmelidir. Firmanın web sitesi ve sosyal medya hesapları, firma hakkında ön bilgi edinmek için sipariş öncesinde mutlaka ziyaret edilmelidir.

Bir firmanın aynı isimle uzun yıllar ticari faaliyetlerine devam edebilmesi, müşteri memnuniyetinin sürekliliğine bağlıdır. Ayrıca uzun yıllar hizmet veren firmaların sahip olduğu kurumsal hafıza, hizmet kalitesine pozitif yönde yansıyacaktır. O yüzden halı yıkama firması seçerken, firmanın sektöründeki faaliyet süresi göz önünde bulundurulmalıdır.

Tesisin Fiziki İmkanları ve Makine Parkuru

Derinlemesine temizlik sağlamak için tesisin gelişmiş makine parkuruna sahip olması gerekmektedir. Gelişmiş halı yıkama tesisi; yıkama öncesi halıların toz ve kaba kirlerinden arındığı toz alma ünitesi, halıların ıslatma, şampuanlama, yıkama, durulama aşamalarından geçtiği halı yıkama parkuru, halıların durulama suyundan büyük oranda arındığı santrifüj sıkma makinesi, halıda kalan nemin buharlaşmasını sağlayan nem kontrollü kapalı kurutma odası, kuruyan halıların paketleme öncesi tarama ve hav alma işleminin yapıldığı makine ekipmanlarından oluşmaktadır.

Halı yıkama sürecinde kullanılan makinelerin kalitesi yıkama performansını etkileyen diğer önemli bir konudur. Halı yıkama sürecinde kullanılan makineler, halıya zarar vermemeli veya kullanım ömrünü kısaltmamalıdır. Halı yıkama şampuanı ve leke çıkarıcı kalitesi de makinelerin kalitesi kadar önemlidir.

Personellerin Bilgi Birikimi ve Tecrübesi

Halı yıkama firması seçerken bir diğer konu firma bünyesinde çalışan personellerin sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübedir. Gelişmiş makine parkı kadar elyaf ve dokuma türüne uygun yıkama tekniği, doğru şampuan ve leke çıkarıcı kullanımı da önemlidir. Otomatik halı yıkama parkuruna sahip halı yıkama tesislerinde yıkama işlemleri makineler tarafından yapılmasa da halı türüne uygun yıkama programları ve leke çıkarma işlemleri personeller tarafından yapılmaktadır. Halınızın zarar görmemesi için doğru yıkama programı ve leke çıkarıcılar, tecrübeli ve uzman personeller tarafından belirlenmelidir.

Dijital Varlık Envanteri

Etiket yönetim sistemi, halı kayıt sistemi, sipariş yönetim sistemleri gibi firmanın sahip olduğu yazılım altyapısı, güncel ve detaylı bilgilerin yer aldığı web sitesi, daha kaliteli ve daha güvenilir hizmet almanızı imkan tanır.

Yıkama işleminden önce halıların leke tespitlerinin ve kontrollerin yapıldığı aşamada fotoğraf ve video kayıtları alınması yıkama sonrasında oluşabilecek ihtilaflı konuların önüne geçecektir. O yüzden seçtiğiniz firmanın en azından etiketleme ve kayıt sistemine sahip olup olmadığı öğrenilmelidir.

Fiyatlandırma konusunda şeffaf olunmalı, fiyatlandırmanın müşteriden müşteriye veya bölgeden bölgeye değişmemelidir. Hizmet alındığında ne kadar ödeme yapılacağı önceden hesaplanabilmelidir. Bunun için fiyatlara web sitesi üzerinden ya da sosyal medya gibi dijital platformlardan ulaşılabilir olmalıdır.

Geniş ve Gelişmiş Servis Ağı

Ücretsiz servis olanakları, geniş servis ağı ve teslimat hızı dikkat edilmesi gereken diğer önemli konulardır. Halı yıkamanın yoğun olduğu bahar dönemlerinde özellikle teslimat süresi sorulmalıdır. Teslimat sırasında beklenmedik servis ücretleri ile karşılaşmamak için ücretsiz servis hizmetleri ve servis bölgeleri sipariş sırasında sorulmalıdır.

Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri ilişkileri yönetimi ve iletişim dili, firmanın müşterilerine verdiği değerin en temel göstergesidir. Halı yıkama firması, hizmet öncesi sahip olduğu iletişim dilini hizmet sonrasında ve ihtilaflı bir konu olduğunda da koruyabilmelidir. Bir sorun olduğunda halı yıkama firması yaptığı işin arkasında durabilmeli, kendi hatasından kaynaklı zararı telafi edebilmelidir.

Daha Önceki Müşteri Yorum ve Değerlendirmeleri

Müşterilerin firma ve aldıkları hizmet hakkındaki yorum ve değerlendirmeleri iyi birer referanstır. Firma hakkındaki yorum ve değerlendirmeleri internet üzerinden okuyabilir ya da daha önce hizmet almış tanıdıklarınız varsa olanlara danışabilirsiniz.

Diğer Yazılarımız

Halının Ömrünü Uzatan Tavsiyeler
Halının Ömrünü Uzatan Tavsiyeler

Halınızı kullanım talimatına uygun olarak bakım ve temizliğini yapmak halınızın kullanım ömrünün uzanmasına neden olacaktır. Halının sırtında...

Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonunun ayrılmaz parçası olan halılar, ısı ve ses yalıtımının yanında, yumuşak, konforlu ve güvenli bir ortam sunarlar. Bu yazımızda...